Banner
Google Grupları
Edirne Ticaret ve Sanayi Odası grubuna abone ol
E-posta:
Bu grubu ziyaret et
Banner
Banner
Türkiye'nin gülen yüzü Kapıkule Sınır Kapısı hizmete açıldı PDF Print E-mail
Saturday, 20 June 2009 16:01
Bu sayfanın henüz çevirisi yapılmamıştır.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından yap - işlet - devret modeli ile modernizasyonunu gerçekleştirilen Kapıkule ve Hamzabeyli Gümrük sınır kapıları resmi bir törenle hizmete açıldı. Gümrük kapılarının modernizasyonu ile birlikte Kapıkule sınır kapısından araç geçiş kapasitesi 1.2 milyon adetten 4 milyona, Hamzabeyli'de ise 220 bin araçtan 500 bine çıkartıldı. Modernizasyonla birlikte gümrük kapılarında bekleme süresi ise 30 dakikadan 10 dakikaya düşürüldü. Türkiye'nin kara sınır kapılarından yılda 5 milyon araç ve 15 milyon yolcu geçtiğini söyleyen TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, 2008'de 330 milyar dolara ulaşan dış ticaret hacminin yüzde 40'ının kara gümrük kapıları aracılığı ile gerçekleştiğini söyledi

Kapıkule ve Hamzabeyli Gümrük sınır kapılarının resmi açılış törenine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve Hayati Yazıcı, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu ve çok sayıda milletvekili katıldı. Açılış töreninde konuşan TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu, sınır kapılarının modernizasyon projelerinin, Gümrük Müsteşarlığı ve TOBB öncülüğünde 137 oda ve borsanın da katıldığı yap işlet devret modeli ile yürütüldüğünü söyledi.

Bugüne kadar Habur, Cilvegözü, İpsala ve Sarp gümrük kapılarının kısa sürelerde tamamlayarak hizmete açtıklarını, Nusaybin, Dereköy, Diucu, Akçakale, Türkgözü, Yayladığıy Karakamış, Öncüpınar gümrük kapılarına yönelik proje çalışmaların da Gümrük Müsteşarlığı ile sürdüğünü bildiren Hisarcıkloğlu, "TOBB olarak yapımı tamamlanan ve hizmet kapasitesi yaklaşık 4 katına çıkartılan bu kapılarda, ülke imajını zedeleyecek hiçbir aksaklık kalmamıştır. Bugüne kadar bu yatırımları gerçekleştirmek için 270 milyon lira harcadık. Bunu yaparken devletimizin kasasından bir kuruş çıkmadı. Tersine, devletin üzerinden bu kadar yük aldık" dedi.
Kapıkule ve Hamzabeyli 140 milyan liraya modernize edildi

Kapıların modernizasyonu için başlangıçta önlerine iki hedef koyduklarına dikkat çeken Hisarcıkloğlu, "Birincisi bu hizmet alanlarını çağdaş tekniklerle yeniden inşa edip, küresel rekabete hazır hale getirmek. İkincisi bütün bunları devletin bütçesine yük getirmekden tamamlamaktı. Bugün ulaştığımız nokta son derce gurur vericidir. Zira gümrük kapıları ülkelerin itibarını ve gücünü yansıtır" dedi. Bu hedefle modernize edilen Kapıkule için 130 milyon, Hamzabeyli için 10 milyon liralık yatırım gerçekleştirildiğini söyleyen Hisarcıkloğlu, "Türkiye'nin Bulgaristan'a ve bu yolla tüm Avrupa'ya açılan kapısı olan Kapıkule'nin, aynı zamanda dünyanın ikinci, Avrupa'nın en yoğun sınır kapısı konumunda olduğunu belirtti.

Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin en işlek sınır kapısı olan Kapıkule, Avrupa'ya gerçekleştirilen tüm ihracat ve ithalatın sağlandığı kapı olması nedeni ile ülke ekonomisinde önemli bir rol oynamaktadır" dedi. Ayrıca, gümrük kapılarında bugüne kadar ithal edilen büyük boyutlu X ray cihazının Türkiye'de imal edilebilmesi için TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi ile birlikte çalışmalara başladıklarını da açıklayan Hisarcıkloğlu, "Böylece ülkemize hem döviz hem de teknoloji kazandırmış olacağız. Diğer yandan, başlangıcından bu yana, bu kapılardan elde edilen gelirlerden devlete 35 milyon lira vergi geliri sağladık" dedi.

Taşıma alanıda yaşanan kota sorununa da değinen Hisarcıklıoğlu, Türk şirketlerinin, Avrupa Birliği ülkelerinde giderek ağırlaştırılan taşıma kotaları yüzünden iş yapamaz hale getirilmekte olduğunu söyledi. Hisarcıkloğlu, "Türk karayolu taşıma şirketlerinin maruz bırakıldığı bu tip tarife dışı engeller hem etik değildir, hem de adi rekabet kavramına aykırıdır. Buna benzer şekilde AB üyesi ülkelerin anlaşmalara aykırı bir şekilde uyguladıkları vize de ayrımcı ve hukuksuzdur. Bu nasıl bir gümrük anlayışıdır ki malların serbest dolaşımı sağlanacak, ama bu malları üretenlere ve taşıyanlara kısıtlama getirilecek.. Avrupa Birliği ülkelerini ve kurumlarını, kendilerinin hep büyük önem verdiklerini vurguladıkları birlik hukukuna ve anlaşmalara saygı göstermeye, altına imza attıkları ahde bağlı kalmaya davet ediyoruz" şeklinde konuştu.

Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, yaptığı konuşmada, Gümrük Müsteşarlığının, kamu yönetiminin en eski kurumlarından biri olduğunu belirtti. Türkiye'nin Bulgaristan'a açılan Kapıkule Sınır Kapısı'nın ise ilk kez 1930'lu yıllarda hizmete sunulduğunu belirten Bakan Yazıcı, ancak o günden bu yana ticaret hacminin büyümesi ve gelişmesine rağmen alt yapı hizmetlerinin eksik kaldığını kaydetti. Yazıcı, şunları söyledi: ''Hükümetimiz her konuya el attığı gibi gümrük alanında alt yapı ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda, Başbakanımızın talimatları çerçevesinde çok kararlı biçimde ve özellikle alt yapı sorunlarını öncelikli olarak çözme noktasında büyük hamleler sarf etti. Çünkü biz, bu ülkeye katma değer sağlayacak, bütün vatandaşlarımızın her kim olursa olsun onların önündeyiz, yanındayız ve arkasındayız. Arzumuz isteğimiz şudur ki, bu ülkeye bir kuruş dahi katma değer sağlayacak vatandaş, sağına soluna hangi tarafa bakarsa baksın hükümetimiz, hizmeti eline mutlaka ulaştıracaktır. Kara hudut kapılarımız gerçekten ticaret hacmi bakımından çok önemli işler icra etmektedir. Ticaret hacmimizin çok büyük bir kısmı, yüzde 53 gibi oranı bu kapılardan gerçekleşmektedir. Ülkeye giriş çıkış yapan araçların yüzde 51'i kara sınır kapılarından geçmektedir. Yine yolcuların yüzde 40'ı hudut kapılarını kullanmaktadır. İşte bu çerçevede hizmet üretme çabasında olan hükümetimiz, özellikle son bir kaç yıl içerisinde gümrük müsteşarlığı çalışmaları kapsamında önemli adımlar gerçekleştirmiştir. Bunlardan birini sizinle paylaşıyoruz.''  Devlet Bakanı Yazıcı, gümrüklerde otomasyon hizmetlerini çok yaygın bir hale getirdiklerini ve bu hizmet ağında personel açığının ortaya çıkartacağı sorunları aşma noktasında büyük bir gayret içerisinde olduklarını kaydetti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise törende yaptığı konuşmada, Kapıkule Sınır Kapısı'nın Türkiye'nin dış ticaretindeki önemine değindi. Başbakan, "Dış ticaret hacmimizin yaklaşık 3'te 2'sini Avrupa Birliği ülkeleri ile olduğunu dikkate alırsak Kapıkule'nin Avrupa -Türkiye ilişkileri açısından ne kadar değerli olduğunu daha iyi anlarız. Yine Avrupa ülkelerinde yaşayan yaklaşık 5 milyondan fazla vatandaşımız tatillerini geçirmek için Türkiye'ye gelirken Kapıkule'yi kullanıyorlar. 2008 yılında 5 milyona yakın yolcu, 700 binden fazla araç bu gümrük kapımızı kullandılar." dedi.

Sınır kapılarının modernize edilmesinde katkı sağlayan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'ne teşekkür eden Başbakan Erdoğan, "Daha önce İpsala, Cilvegözü, Habur ve Sarp Sınır Kapılarımız TOBB tarafından modernize edildi. Yap-İşlet-Devret Modeli ile işletmeye açıldı. Komşumuz Bulgaristan'a açılan Kapıkule ve Hamzabeyli Gümrük tesisleri de yine TOBB tarafından elden geçirildi, kısa sürede tamamlanarak hizmete hazır hale getirildi. Türkiye'nin son 6.5 yılda kaydettiği hızlı gelişmenin neticesinde hemen tüm sınır kapılarımız ihtiyacı karşılama noktasında yetersiz hale gelmişlerdi. Dikkat ediniz, Türkiye 2002 yılında sadece 36 milyar dolar ihracat yapabilirken, 6 yılda bunu dört kata yakın artırmış bulunuyoruz. En son 2008 yılında bildiğiniz gibi 132 milyar dolarlık bir ihracat hacmine ulaştık. Aynı şekilde 2002'de 51,5 milyar dolar olan ithalatta 2008 yılı sonunda 202 milyar dolara ulaştı. Yani dış ticaret hacmimiz 6 yıl gibi kısa bir sürede 87,5 milyar dolardan 334 milyar dolara çıktı. Yine turizme baktığımızda orada çok artış çizgisi yakaladığımızı görürüz. 2002 yılında ülkemizi ziyaret eden turist sayısı 13 milyon kişi iken 2008 yılı sonu itibariyle 26 milyon turist sayısına ulaştık. Buna yurt dışında ikamet eden vatandaşlarımızı eklediğimizde sayı 31 milyona ulaşmaktadır." açıklamasında bulundu.

Türkiye'nin modern, teknolojik, donanımlı, geniş ticari alanlara sahip ve küresel rekabete hazır gümrük kapılarına sahip olmasının kaçınılmaz hale geldiğini ifade eden Başbakan sözlerini şöyle sürdürdü: "İşte bu modernizasyonu hızlı bir şekilde gerçekleştirdik. Ve gümrük kapılarımızı modern yapılarla birlikte modern bir hizmet anlayışı ile ele alarak şu anda içinde bulunduğumuz, adeta bir kampüs meydana gelmiştir. Hem komşumuz Bulgaristan'a hem de Balkan ve Avrupa coğrafyasına giriş-çıkış artık bu modern kapılar üzerinden sağlanacak. İnanıyorum ki yaz aylarında ciddi miktarda artan geçiş trafiği bu modern kapılarımız sayesinde çok daha büyük bir rahatlamayı yaşayacaktır. Komşumuz Bulgaristan ve Romanya ile birlikte Avrupa Birliği üye sayısı 27'ye ulaştı. Daha önce üye olmuş Yunanistan ile birlikte Türkiye'nin batısı artık tamamen Avrupa Birliği ile sınır haline geldi."

Türkiye komşuları ile barışçıl bir politika izliyor

Türkiye'nin çevresindeki ve bölgesindeki ülkelerle barışçıl bir politika izlediğini dile getiren Başbakan Erdoğan, "İşte en son Suriye sınırındaki mayınların temizlenmesine dair bir yasayı çıkarttık. İnşallah o sınırımızda barışa dönük, güvene dönük yeni bir adım atıyoruz. Başta Bulgaristan olmak üzere, Batı komşularımızla da son dönemde çok güzel ve anlamlı birliktelikler sağladık. Dostluğumuzu, kardeşliğimiz karşılıklı güveni pekiştirdik. Bugün sınır kapılarını modernize ediyoruz ama inanıyorum ki orta vadede bu kapıları da aramızdan kaldıracak artık Şengen'e dahil olmuş olacağız. Avrupa Birliği ülkeleri ile serbestçe birbirimizi ziyaret edebileceğiz. Kapıkule, Türkiye Bulgaristan ve bölge ekonomileri için çok büyük önem taşıyor. Ülkemizle birlikte Asya ve Ortadoğu'dan karayolu ile Avrupa'ya ihraç yükü taşıyan yine Avrupa'dan bu bölgelere eşya taşıyan araçların büyük çoğunluğu bu kapıyı kullanıyor." şeklinde konuştu.

Kapıkule Sınır Kapısı'nın açılışının ardından Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve üç İlin valisi Odamızda biraraya geldi.Sınır ticareti ve teşvikler konusunun görüşüldüğü temaslarda Çiçek'in bundan böyle Edirne ile özel olarak ilgileneceğini ifade etmesi Odada bulunanlar tarafından sevinçle karşılandı.

Odamız Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Alamut, Başbakan Yardımcısı Çiçek'le yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, “Sayın Çiçek gerçekten Odamıza çiçek açtırdı. Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Cemil Çiçek, Eski Sanayi ve Ticaret Bakanı Ali Coşkun, TOBB Başkanı Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu ve üç ilin Valileri Odamızı ziyaret ettiler. Kendilerine müteşekkiriz. Ziyarette birkaç kelime söyleme fırsatımız oldu.Talebimiz; herzaman gündemde tuttuğumuz sınır ticareti ve Edirne'de teşvik uygulamaları oldu. Edirne'de turizmde bir atılım yapılması ve otel yatırımı ısrarımızı da devam ettirmek zorundayız. Bu konularda görüş alışverişinde bulunduk. Sayın Çiçek bundan böyle Edirne ile özel olarak ilgileneceğini ve en kısa zamanda kentin sorunlarını masaya yatırmak üzere ilgili tüm birokratları da toplayıp bir çalışma yapacağız. Valilik, Belediye, Üniversite, yatırımcı kuruluşlar, sivil toplum örgütleri ortak bir platform oluşturup yapılması gerekenleri öncelik sırasına göre projelendireceğiz ve devlet desteği ile çözmeye çalışacağız. Derdini söylemeyene hiçkimse derman olmaz” dedi.

Alamut, Başbakan Erdoğan'ın Edirne'ye ziyaretinin Edirnelileri ve kendilerini onurandırdığını ifade ederek; “Başbakanımızın Edrne'ye gelmesiyle birlikte tekrar ülke gündemine oturduk. Bu konuda Sayın Başbakanımıza teşekkür ederiz. Kapıkule Sınır Kapısı, dünyanın ikinci büyük, Avrupa'nın da en büyük kara limanı, en modern kapısı vasfını kazandı. Onay veren hükümete ve bunu imal edip kullanıma sunan TOBB'a da teşekkür ediyoruz.”dedi.

Haberin Fotoğrafları İçin Tıklayınız