Reklam Alanı
Reklam Alanı

Motor Yağı Değişimi Yapan Üyelerimizin Dikkatine

Reklam Alanı
featured
Motor Yağı Değişimi Yapan Üyelerimizin Dikkatine
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Bilindiği üzere; atık yağların geçici depolanmasına, toplanmasına, taşınmasına, rafinasyona tabi tutulmasına, enerji geri kazanımının sağlanmasına ve bertaraf edilmesine ilişkin teknik ve idari esasların belirlenerek, çevre ve insan sağlığının korunması ile doğal kaynakların verimli kullanımının sağlanmasına ilişkin usul ve esaslar 21.12.2019 tarihli ve 30985 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Atık Yağların Yönetimi Yönetmeliği'nde belirlenmiş olup, bu kapsamda; Motor Yağı Değişimi yapan işletmelerin ''Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi (MOYDEN)' almaları gerekmektedir.
Söz konusu belgenin temin edilebilmesi için; işletme sahiplerinin e devlet üzerinden Bakanlığın çevrimiçi programlarına Entegre Çevre Bilgi Sistemine kayıt olmaları (EÇBS-Atık Yönetim uygulaması) ve Çevre Kimlik Numarası almaları, ekte yer alan dilekçe örneğini eksiksiz olarak düzenlemeleri, istenilen bilgi ve belgeler ile (Vergi levhası fotokopisi ve Geçici atık depolama alanına ait renkli fotoğraflar) dilekçe ekinde Müdürlüğümüze başvurmaları halinde, İl Müdürlüğümüzce başvuru yapan işletmelere Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesi bedelsiz olarak tanzim edilecektir.
Diğer yandan; 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 20. nci Maddesinin (dd) bendinde yer alan ''Ek 15. inci madde uyarınca yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişimi yapan işletmelere 60 (Altmış) gün içinde yetki belgesi alınması için yazılı ihtarda bulunulur. Yazılı ihtara rağmen yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişim yapan işletmelere 10.000 Türk Lirası (30.363 TL) idari para cezası verilir'' hükmü kapsamında yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişimi yapılan işletmelere idari yaptırım uygulanmaktadır. Bu çerçevede; halihazırda motor yağı değişimi yapılan ancak yetki belgesi bulunmayan üyelerinizin İl Müdürlüğümüze başvuruda bulunarak Motor Yağı Değişim Noktası İzin Belgesinin (MOYDEN) alınması konusunda bilgilendirilmesi, yetki belgesi bulunmaksızın motor yağı değişimi yapılan işletmelere İl Müdürlüğümüzce 2872 Sayılı Çevre Kanunu'nun 20. nci Maddesi kapsamında idari yaptırım uygulanacağının bilinmesi hususunu bilgilerinize sunarız.

Dilekçe Örneği İçin Tıklayınız

 


Motor Yağı Değişimi Yapan Üyelerimizin Dikkatine
Reklam Alanı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı deneyin!

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı deneyin!

Online İşlemler

TOBB internet sitesi üzerinden hızlı aidat ödeme ve belge işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
Reklam Alanı
document.addEventListener("DOMContentLoaded", callback); @endstack