Reklam Alanı
Reklam Alanı

Lörrach Heyetinden ETSO’ya Ziyaret

Reklam Alanı
featured
Lörrach Heyetinden ETSO’ya Ziyaret
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala
Reklam Alanı

Edirne’nin Almanya’daki kardeş şehri Lörrach, kalabalık bir ekiple İlimizi ziyaret etti. Aralarında geçtiğimiz yıl Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan tarafından Fahri Hemşeri ünvanı verilen Prof. Dr. Manfred Raupp ve Lörrach Belediye Başkanı Joerg Lutz’un da bulunduğu heyet, temasları kapsamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na da bir ziyarette bulundu.


           Almanya’nın Lörrach şehrinden gelerek, 3 gün süre ile Edirne’de çeşitli temaslarda bulunan heyette, Fahri Hemşerimiz Prof. Dr. Manfred Raupp, eşi Dorothee Raupp, Lörrach Belediye Başkanı Joerg Lutz ve eşi Judith Lutz, Lörrach Kültür Müdürü Lars Frick, Uluslararası Lörrach Derneği Başkanı Susanne Daniel ve Uluslararası Lörrach Derneği Edirne yetkilileri Galip Çalışkan ve Mehmet Bayraktar yer aldı.

           Temasları kapsamında Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’na da bir ziyarette bulunan heyeti, Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren karşıladı. Daha önce de İlimize ziyarette bulunan ve kardeş şehir olarak İlimizi yakınen tanıyan heyeti bir kez daha İlimizde, hatta Odada görmekten memnuniyet duyduğunu belirten Zıpkınkurt, Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın yapısı, üyeleri, çalışma sistemi ve işleyişi ile ilgili heyete detaylı bilgiler verdi. Ardından Edirne’nin tarımsal yapısı, mevcut faal sektörler, işgücü yapısı hakkında da bilgiler veren Zıpkınkurt, her iki şehrin de sınır iller olması vesilesiyle hem coğrafi, hem de ticari bakımdan ortak noktalarına dikkat çekerek, işbirliği projeleri yapmak için birçok alan olduğunu belirtti.

            Lörrach şehrinin ekonomik yapısı hakkında bilgiler veren Lörrach Belediye Başkanı Joerg Lutz, Edirne ile Avrupa Birliği fonları kapsamında, Lörrach ile yapılacak ortak projelerde, enerji konusunun ön plana çıktığını, bu alanda yapılacak olan girişimlerin çok karlı olacağını ve diğer sektörleri de tetikleyeceğini söyledi.

Her iki bölgenin de ortak sorunu olarak gündeme gelen bir husus da, ara eleman yetersizliği ve mesleki eğitimlerin önemi oldu. Almanya’da hali hazırda nüfusun %50 oranının üzerinde Lisans mezunu gencin bulunduğunu, bu gençlerin hemen iş bulduklarını ve dolayısı ile yeni iş girişimlerinde bulunmayarak, yeni iş sahaları yaratılmadığının altını çizen Belediye Başkanı Joerg Lutz’un söylediklerine katılan Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, Türkiye’de de benzer bir tablonun yaşandığını, hatta buna karşı önlem olarak yakın zamanda çeşitli kurumlar işbirliği ile ailelere ara eleman ve mesleki becerilerin önemini anlatan çalışmalar yapılacağını kaydetti. Özellikle tarım sektöründe her iki şehirde de çalışan insan sayısının azalması, diğer bir ortak sorun olarak gündeme geldi.

Türkiye’de yeni iş kurmak isteyen girişimcilere KOSGEB tarafından sağlanan ulusal kaynaklar hakkında bilgiler veren Zıpkınkurt, prosedürün gereklilikleri ve işleyişi hakkında da ziyaretçileri bilgilendirdi. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nın üyelerinin ihtiyaçlarına göre sık sık eğitim ve kurslar düzenlediğinin altını çizen Zıkınkurt, özellikle mesleki eğitimi çok önemsediklerini bildirdi.

Lörrach ve Trakya Üniversite’si Turizm Otelcilik Bölümü ile ortak çalışmalar yapılabileceğini belirten Fahri Hemşerimiz Prof. Dr. Manfred Raupp, aynı zamanda Almanya’nın geçmişteki tarımsal yapısı ve mevcut tarımsal yapısı ile tarımsal işgücü piyasasında meydana gelen değişimden de bahsetti.

Görüşmelerin ardından Lörrach Belediye Başkanı, Fahri Hemşerimiz Prof. Dr. Manfred Raupp ve ETSO Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt, ziyaretin anısına birbirlerine hediyelerini takdim ederek, Edirne’de düzenlenen bu güzel program için Yönetim Kurulu Başkanı Recep Zıpkınkurt ve Meclis Başkanı Mehmet Eren’e teşekkürlerini ilettiler.

[gallery link="file" ids="3003"]

Lörrach Heyetinden ETSO’ya Ziyaret
Reklam Alanı

Tamamen Ücretsiz Olarak Bültenimize Abone Olabilirsin

Yeni haberlerden haberdar olmak için ücretsiz e-posta aboneliğini hemen başlat.
Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı deneyin!

Online İşlemler

TOBB internet sitesi üzerinden hızlı aidat ödeme ve belge işlemlerinizi yapabilirsiniz.

Bizi Takip Edin
Reklam Alanı